Wibrator do betonu – podział i charakterystyka

Wibrator do betonu jest to specjalistyczne urządzenie, które przydaje się w branży budowlanej. Jego celem jest zagęszczanie mieszanki betonowej. Odbywa się to poprzez wibracje, które wypierają bezpośrednio pęcherzyki powietrza z mieszanki. Brak obecności pęcherzyków powietrza a także brak raków wpływa na dobrą jakość mieszanki. Trzeba pamiętać o odpowiedniej eksploatacji urządzenia, zbyt krótki okres może nie spowodować usunięcia wszystkich pęcherzy a zbyt długi czas może przyczynić się do rozwarstwienia mieszanki.

Charakterystyka urządzenia

Urządzenie, jakim jest wibrator do betonu posiada solidną konstrukcję. Jeśli chodzi o podział wibratorów, to można wyróżnić następujące urządzenia: zewnętrzne, wgłębne oraz mechaniczne, częstotliwościowe i pneumatyczne. Te pierwsze, czyli wibratory zewnętrzne posiadają specjalny silnik elektryczny. Wibrator do betonu wgłębny posiada buławę, którą zanurza się bezpośrednio w beton. Tego rodzaju wibratory stosowane są zazwyczaj do wibrowania ścian oraz do wibrowania betonowych słupów.

Konstrukcja urządzeń

Wibratory w zależności od rodzaju różnią się konstrukcją. Otóż, wibratory mechaniczne posiadają buławę, napęd oraz wąż o długości do 4 metrów. Wibratory częstotliwościowe posiadają przetwornicę częstotliwości oraz buławę. Zazwyczaj używa się buław o średnicy mierzącej od 35 do 60 mm. Wibratory pneumatyczne posiadają w wyposażeniu napęd, buławę oraz węża. Wibracje w tym urządzeniu wywoływane są poprzez specjalny element, znajdujący się wewnątrz buławy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *